Bodový systém, jak funguje a jak lze získat body do řidičáku zpátky?

Tipy & rady

Bodový systém funguje již pět let. Pokud nějaké trestné body nasbíráte, musíte pro jejich umazání jezdit rok bez přestupku. Tři trestné body si můžete odpočítat po absolvování speciálního kursu.

Jak přijít k bodům?

Stačí porušit silniční zákon jedním z přestupků, za který je uloženo připsání bodů. Maximálně lze nasbírat 12 bodů, při dalším přestupku přijdete o řidičský průkaz. Za některé přestupky dostanete body i bez předvolání ke správnímu řízení. Pokud s přestupkem na místě souhlasíte, zaplatíte blokovou pokutu. Jeden bod například z nesvícení ve dne či dva body za nepřipoutání bezpečnostním pásem vám budou připsány automaticky. Velké přestupky, jako je třeba jízda pod vlivem alkoholu nebo zakázané předjíždění, se vždy řeší ve správním řízení, takže o uložení bodů víte.

Jak zjistíte, kolik máte bodů?

Dozvíte se to na obecním či městském úřadě, případně na Czech Pointu. To jsou kontaktní místa pro komunikaci s úřady, která jsou na poštách, na obecních a městských úřadech nebo u notářů. Za poplatek 100 Kč můžete požádat o „Výpis z bodového hodnocení řidiče“.

Jak lze body umazat?

Čtyři trestné body mohou zmizet automaticky v případě, že celý další rok po jejich připsání nespácháte ani jediný přestupek. Pokud máte pouze dva, konto se vynuluje. „K dobru“ body nelze získat.

Nemáte-li na svém kontě více než 10 bodů, můžete absolvovat speciální kurz za 4-5 tisíc Kč. V současné době jsou tři místa: Most, Sosnová u České Lípy a Ostrava. Kurz tvá jeden den a jeho náplň i průběh je přímo stanoven zákonem. Po absolvování dostanete certifikát, se kterým zajdete na úřad, který neprodleně provede umazání tří trestných bodů.