Chcete elektromobil? Domácí nabíječce se nevyhnete

Doporučujeme

V Česku ještě není infrastruktura nabíječek pro elektromobily tak hustá, abyste se na ni mohli spolehnout. Proto rovnou počítejte s další investicí.

Elektromobil je pro celou řadu řidičů lákavou investicí. Nejen v Česku, ale i ve spoustě zemích po celém světě, ovšem stále neexistuje dostatečně kvalitní infrastruktura. Potenciální majitelé se tedy nevyhnou další investici.

Vysoká investice

Domácí nabíječka elektromobilů je zkrátka něco, bez čehož se řidiči elektromobilů neobejdou. Infrastura v Evropě totiž není dostatečně hustá na to, aby bylo jejich nabíjení možné například na parkovištích u supermaketů nebo před domem. A i když zřejmě v dohledné době dojde k zásadním změnám, v následujících letech se zřejmě tato situace příliš nezmění.

Domácí nabíječky na elektroauta jsou tak naprosto nezbytné. Nejlepším řešením často bývá domácí wallbox, který společně s pohodlnějším nabíjením přímo v garáži nebo u vašeho domu přináší i další benefit. Je jím především velice rychlé nabíjení. Dobít váš elektromobil budete moct už během několika desítek minut, na 100 procent pak během několika jednotek hodin.

Až čtyřikrát vyšší spotřeba

Před nákupem elektromobilu ale musíte mít na paměti, že pořízení domácí nabíječky na elektroauta se poměrně prodraží. Za některé systémy si zaplatíte i více než 100 tisíc korun. Investovat pak budete muset i do prohlídky vašich elektrických rozvodů, abyste před zapojením nic nepodcenili. Další peníze pak spolkne samotné nabíjení, které vás během několika měsíců může vyjít i dráž než klasický automobil se spalovacím motorem.

Nedávné výzkumy totiž ukázaly, že elektromobily mají často mnohem vyšší spotřebu, než jaká je uváděna samotným výrobcem. Na vzorku více než 100 tisíc uživatelů hybridů se ukázalo, že reálná spotřeba může být v porovnání s automobily na benzín až čtyřikrát vyšší. Před pořízením elektromobilu tedy s těmito daty předem počítejte, abyste poté nebyli nemile překvapeni.