autopůjčovna Praha

Jak na jízdu v autě za bouřky s autem z autopůjčovny Praha i autopůjčovny Brno

Ostatní

Bouřky patří k přírodním jevům, které nás provázejí snad odjakživa. Některé z nás bouřka doslova fascinuje, jiné ohromně děsí. Ať už patříte do kterékoliv z těchto skupin, jistě vás bude zajímat, jak je to s jízdou v autě, karavanu či na motorce v bouřce. Autopůjčovna Brno i autopůjčovna Praha pro vás sepsala hned několik poznatků o tom, jak na jízdu v autě za bouřky.

S bouřkou se nezahrává

Každé léto se setkáme alespoň s několika bouřkami. Některé jsou menší, jiné jsou doslova hrůzu nahánějící. Víte o tom, že při některých bouřkách na zem spadnou dokonce až desítky tisíc blesků? Jde o poměrně děsivé číslo. A i když se můžeme setkávat s tím, že by se na pozoru měli mít zejména chodci, ani vy ve svém automobilu nemůžete být stoprocentně v klidu.

Pokud jedete v autě, jste svým způsobem v bezpečí. Šance, že do vás uhodí blesk, je malá. Pokud by se tak ale přeci jen stalo, můžete být klidní. Karoserie vašeho automobilu by zafungovala jako Faradayova klec. Blesk, který by vaše vozidlo zasáhnul, by „sjel“ po kovové konstrukci auta dolů, přičemž by nikomu z posádky v autě neublížil. Blesk v takovém případě nanejvýš poškodí gumy, lak nebo poznávací značku. Při jízdě v bouřce zavřete všechna okna a nedotýkejte se kovových částí.

Autopůjčovna Brno doporučuje: Zaparkujte

Pokud jedete za bouřky, cestu vám mohou komplikovat blesky, které vás budou při řízení oslňovat. Pokud chcete tomuto riziku předejít, raději zastavte a počkejte, až se situace s počasím zlepší. Ideální k zastavení je místo co nejblíž po vašem rozhodnutí. Nikdy však nezastavujte pod stromy a nevystupujte z automobilu ven.

Za nejbezpečnější je považována bouřka vzdálená zhruba tři kilometry od vás. Této vzdálenosti odpovídá rozdíl devíti vteřin mezi bleskem a hromem. Pokud bude tento rozestup na půl minutě a více, bude bouřka zhruba deset kilometrů daleko, což je bezpečná vzdálenost na to, abyste mohli pokračovat v jízdě, nebo abyste mohli opustit své auto. Autopůjčovna Brno půjčuje kvalitní a pohodlné automobily, takže v nich jistě pár minut čekání navíc zvládnete bez obav.

autopůjčovna Brno

Jak je to s cyklisty a motorkáři?

Počasí se umí měnit hodně rychle, a proto nás může bouřka překvapit i ve chvíli, kdy pojedeme na kole či na motorce. Pokud jste jedním z nich, bude se vám úkryt hledat hůře než řidičovi automobilu. Za obecné doporučení platí ukrývání se pod železobetonovým mostem, nebo v kamenném stavení někde při cestě. Pokud nemáte po ruce nic, kam byste se mohli schovat, lehněte si na zem – dost daleko od stromů i strojů a čekejte.

Karavany a obytné vozy z autopůjčovny Praha

Pokud jedete v karavanu či jiném obytném vozu či přívěsu, bude zde fungovat stejný princip Faradayovy klece jako u auta. V tomto případě však odpojte veškerá elektrická zařízení, spotřebiče, zavřete okna a nedotýkejte se kovových částí vozu.