Píchli jste? Zjistěte, jak postupovat

Moto služby Tipy & rady

Defekt pneumatiky je celkem běžná záležitost. Někdy to nezjistíte hned, ale přijdete na to až po příchodu do garáže. To je ta lepší varianta, jelikož můžete v klidu vyměnit kolo za rezervu a s poškozenou pneumatikou dojet do servisu. Co ale dělat, když píchnete na cestě a nemáte ani rezervu? I z takové situace se dá vybruslit a dokonce existuje několik způsobů.

Lepicí sada

Pokud nevozíte v kufru rezervní kolo, vyplatí se mít k dispozici lepicí sadu. Defekt s její pomocí opravíte jednoduše, protože obsahuje obvykle sprej (směs tekutiny a stlačeného vzduchu) v tubě. Tubu protřepete a připevníte na ventilek pneumatiky a její obsah stiskem tlačítka vženete do pneumatiky. Ta musí stát dírou dolů, aby do ní mohla směs natéct. Na pomalé dojetí do nejbližšího servisu tato oprava vystačí. Opravit lze ovšem defekt o průměru maximálně tak 6 mm.

Vzduchový kompresor

Při vzniku jen malé dírky, můžete gumu dohustit vzduchovým kompresorem. Pokud nebude vzduch utíkat příliš rychle, můžete podobně jako v prvním případě pomalu ujet kratší vzdálenost. Na trhu jsou i kompresory, které dokáží do pneumatiky dostat kromě vzduchu i lepidlo.

Opravná sada

Toto řešení je už náročnější v tom, že pneumatiku je nutné z auta odmontovat. Sada obsahuje nástroj na zvětšení díry zvaný průtažník, aby mohl speciální držák dostat do otvoru těsnící hmotu. Většina sad obsahuje i vulkanizační roztok, který ulehčuje práci s průtažníkem i držákem. Tato metoda je ideální pro provádění v garáži, než někde na krajnici rušné silnice.