Stěhování za prací, aneb když najdete práci daleko od domova

Ostatní

V zahraničí je to naprosto běžné, u nás nejde až o tolik rozšířenou věc. Stěhovat se za prací, daleko od rodiny, kamarádů nebo blízkých je věcí, kterou ne všichni umí a jsou ochotní přijmout. Ovšem jestliže okolo vás není práce, která by odpovídala vašemu vzdělání, vašim požadavkům nebo tomu, co chcete dělat, na co máte zkušenosti, musíte se rozhodnout, co dělat dál. Spokojit se s nějakou jinou prací, která vás nemusí naplňovat tolik, ale budete u rodiny a přátel nebo se vydat do neznáma, za prací, která bude přesně splňovat vaše požadavky.

Brigády versus práce

„Ještě při škole jsem si našel brigádu v jedné firmě blízko školy. Studoval jsem chemickou školu a v rámci stáže a pak brigády jsem zkoušel, co všechno můžu se svými znalostmi dokázat. Chodil jsem na pravidelná kolečka firmou, nacházel nové a nové možnosti, kde se uplatnit. Poslední dva roky školy jsem se zastavil v jednom oddělení. Zde jsem přišel na to, že tohle je práce, kterou chci dělat. Možná proto jsem šel školu studovat. Po zdárném ukončení studia však přišla ledová sprcha. Místo pro mě neměli, firma musela škrtat a nové pozice se neotevíraly. Tak trochu jsem počítal, že tam zůstanu“ vypráví Libor.

„Hledal jsem samozřejmě ihned dál, práci v oboru, ale nabídka práce Přerov mi neposkytovala to, co bych si představoval nebo chtěl. Nejde zrovna o rozšířený obor, kapacit v něm je dost. Ztrácel jsem naději, ještě chvíli a musel bych se spokojit s jinou prací, protože bylo potřeba se už někam upíchnout. Jako na zavolanou jsem skrz nabídka práce Teplice našel pozici přesně vhodnou pro mě. Jenže bych se musel přestěhovat čtyři sta kilometrů, dojíždění nepřipadalo v úvahu. Nakonec jsem se rozhodl, přestěhoval a dodnes nelituju svého rozhodnutí“ uzavírá vyprávění spokojeně.