Tipy jak pečovat o interiér vozu

Moto služby Tipy & rady

Pokud chcete mít vnitřek svého auta stále jako nový, musíte mu věnovat náležitou péči. Stejně jako neexistuje universální rada, není k dispozici ani universální jednoúčelový čistící prostředek. Interiér každého vozidla totiž není jen kůže či tkanina na sedačkách, ale je tu také vinyl, barva, plast a sklo. Pokud se budete řídit následujícími radami, budete se snadno orientovat a při vynaložení určitého času a energie bude interiér vašeho vozidla zářit a vonět čistotou.

Koberce, čalounění, tkaniny

Základním prvkem čištění interiéru je kartáčování a vysávání. Do vnitřku vozidla vnášíme jednak nečistotu na botách, ale také zde zůstávají drobky z jídel, a dostává se sem spousta prachu z vnějšího prostředí. Vysávat je proto potřeba nejen podlahu a sedadla, ale i mřížky ventilace nebo kufr. Před samotným vysáváním nejprve vše vykartáčujte, aby vysávání bylo co nejúčinnější. Jelikož se vysáváním víří prach, je dobré tyto práce udělat dříve, než budete čistit karoserii. Důležité je použití čistících prostředků přímo na povrch, neboť působí jako uvolňovací prostředek.

Tipy k usnadnění vysávání

Starým zubním kartáčkem smetete do hubice vysavače zaschlý písek a prach na hůře dostupných místech. Chlupy a vlasy snadněji odstraníte pomocí froté ručníku nebo rukavice z mikrovlákna.

Multifunkční jedlá soda

Jedlá soda dokáže zbavit nejen přebytečné vlhkosti, ale také zápachu a zatuchlosti. Sodou můžete posypat sedačky a koberce a nechat ji přes noc působit. Druhý den ji vysajte vysavačem. Mastné skvrny na čalounění odstraníte kašičkou vyrobenou smícháním jedlé sody s trochou vody. Na mastné fleky na kožených sedačkách můžete použít benzín zředěný vodou. Poté povrch umyjte hadříkem namočeným v mýdlové vodě. Obecně ale platí, že na kůži v interiéru jsou vhodnější přípravky pro to určené.

Rada pro kuřáky

Zápach z cigaretového kouře neutralizuje například rýže, mouka nebo káva. Pokud tyto suroviny umístíte v misce přes noc do auta, nejenže absorbují vlhkost, ale zbaví interiér auta nepříjemného zápachu. Dobrým tipem je také sáček se solí umístěný v interiéru. Jednak udrží interiér svěží, a jednak v létě řeší ranní mlžení skel a v zimě vnitřní námrazu.