Začalo to třemi koncepty a konexemi s F1, nakonec z toho nic nebude

Novinky

Již jsou to dva roky, co jsme se dočkali ukázky tří zajímavých konceptů od Yamahy a naděje, že by tato značka mohla vstoupit na automobilový trh. Nyní to však vypadá, že se nic takového nestane.

Konec nadějí

Před dvěma roky se společnost těšila na vstoupení do světa automobilů. Vytvořila trojici neotřelých konceptů a vše vypadalo, že se dostanou i do sériové výroby a dočkáme se tak nového pick-upu, sporťáku i malého městského vozidla. Na těch dokonce pracoval Gordon Murray designér monopostu F1 a McLarenu F1.

K návrhům dvou ze tř modelů Murray dokonce navrhnul zcela novou platformu iStream, která se soustředila na co nejnižší hmotnost pomocí technologií získaných od F1. Murray na svém oficiálním webu uváděl, že se jedná o architekturu, která je vhodná pro různé typy pohonných jednotek i karosářských provedení.

Nyní to však vypadá, že celý projekt je u ledu a jen tak se nerozhýbe. Naznačily to výroky mluvčího Yamahy Naota Horie, která řekl: „V našich dlouhodobých plánech už auta nefigurují, je to rozhodnutí nejvyššího vedení. Nenašli jsme způsob, jak vyvinout auto, které by vyniklo v tak silné konkurenci,“ uvádí.

Murray měl přitom s platformou veliké plány. Uváděl dokonce, že iStream je vhodná pro produkci 1000 až 350 tisíc automobilů. Nakonec to však vypadá, že se nedočkáme ani jedniného z nich.

„Zejména sportovní vůz pro nás – nadšence rychlého svezení – představoval obrovskou výzvu, ale uspět na dnešním trhu je velmi obtížné. Teď vidíme příležitosti jinde a chceme se soustředit na jiné projekty,“ prozradil dále mluvčí.

Spekuluje se o tom, že Yamaha nebyl schopna dostatečně zaujmout investory a na produkci vozů by tak byla sama, což je risk, do kterého se jí nechce. Tyto informace vyplývají z neoficiálních spekulací. Uvidíme tedy, zda ještě nějaká z nich nepřijde.