Zastavili vás policisté? Nepanikařte

Tipy & rady Zajímavosti

Přirozenou reakcí snad každého řidiče, kterého zastaví u krajnice silniční hlídka, je zrychlený srdeční tep a obava. Většina z nás se začne tvářit provinile, i když si nejsme vědomi žádného přestupku proti silničním předpisům. Někteří začnou dokonce panikařit, což ale vůbec ničemu nepřispěje, naopak spíše vzbudí u policistů podezření.

Jak se tedy chovat?

Důležité je si uvědomit, že policisté nejsou od toho, aby řidičům znepříjemňovali život, ale jejich úkolem je starat se o bezpečnost silničního provozu. Proto se k nim chovejte chápavě, laskavě a mile. Je tak možné, že při drobném přestupku odjedete s pouhou domluvou nebo nižší pokutou. Pokud se budete chovat naštvaně, arogantně až agresivně, vysloužíte si třeba důkladnější kontrolu vozidla, nebo i pozvánku k soudu.

Nikdy se nehádejte

Pamatujte si, že policisté si někdy rádi připadají důležití, a že nebudou zvědaví na vaše vtípky a nebudou nadšeni z toho, když jim neprokážete respekt. Nesnažte se je přesvědčit, že se mýlí, a že jste tak rychle rozhodně nejeli. Nepomohou vám ani výmluvy typu: „Jel jsem jako ostatní nebo že v dohledu žádné jiné auto nebylo apd. Naopak přiznejte, že jste dopravní předpisy porušili. Nesnažte se ani smlouvat o výši pokuty, jelikož v případě správního řízení by vás přestupek vyšel dráže.

Další užitečné rady

  • nelžete – policisté mají výcvik, který jim umožní poznat, když jim někdo lže
  • zůstaňte v klidu, když vás zastaví. Nedělejte žádné rychlé pohyby a doklady podejte až tehdy, když si o ně policista řekne
  • nikdy nevyslovte větu „víte, kdo já jsem?“ a nikdy se nesnažte policisty podplatit. Uplácení je velmi přísně trestáno a nikdy by nefungovalo podle vašich představ.