Nejvíce se cestuje se psem autem. Proto je dobré si připomenout některé zásady, aby cestování bylo pohodlné a bezpečné jak pro osádku, tak pro samotného čtyřnohého miláčka. K základním pravidlům patří zejména to, že pes by neměl cestovat na přední sedačce nebo na klíně spolujezdce. V případě nárazu by totiž mohl proletět čelním sklem, ale i kdyby byl zajištěný bezpečnostním pásem, mohl by ho zranit explodující airbag. K dalším zásadám patří:
- pes by měl být bezpečně zajištěn buď na zadní sedačce, v transportním boxu nebo v zavazadlovém prostoru oddělené mříží či sítí
- do upínacího pásu jej nepřivazujte za obojek, ale za správný a pohodlný postroj
- při delších cestách dělejte přestávky alespoň po dvou hodinách a nechte psa proběhnout, vykonat potřebu a napít se
- před cestou do zahraničí si zjistěte tamní předpisy. Například v Itálii musí mít každý pes vlastní přepravní box
Přepravní box
Přeprava psa v přepravním boxu je nejbezpečnější. Nevhodné jsou boxy plastové. Mnozí výrobci tvrdí, že jejich výrobky prošly crash testy, ale protože neexistují jednotné zkušební normy, může být toto tvrzení zavádějící. Také je třeba vybrat správnou velikost. Délka musí odpovídat délce psa+polovina délky předních nohou. Šířka by měla být dvojnásobkem šířky psa. Pes musí mít možnost se v přepravce postavit.
Transport na zadních sedačkách
Důležitý je bezpečnostní postroj se zesíleným hrudním pásem. Obyčejný nestačí a rovněž nepoutejte psa obyčejným vodítkem. Bezpečnostní pás se zapíná přímo do spony autopásu a je z pevného materiálu. Délka pásu musí umožnit psovi si sednout nebo lehnout, ale neměl by mít možnost natáhnout se k předním sedačkám. Na zadní sedačku si kupte speciální nepromokavý potah nebo pro menší pejsky autosedačku.