Někdo jezdí se svým vozidlem do automyčky, jiný se raději spoléhá sám na sebe. Pokud patříte ke druhé skupině, určitě uvítáte některé užitečné rady. Spíše než radit, jak na mytí svépomocí, bude přínosnější upozornit na časté chyby, které se při ručním mytí auta dělají.
Mytí houbou
Všimněte si drobounkých škrábanců na kapotě nebo na střeše, které jsou viditelné jen na přímém slunci. Jsou totiž způsobeny klasickou houbou, na jejímž rovném povrchu ulpívají drobná zrníčka prachu a jiné malé nečistoty. Lepší je žínka z mikrovlákna, která rovný povrch nemá. Řešením může být také „wapka“. U některých benzínek jsou také boxy pro ruční mytí.
Jen jeden kyblík
Potřeba jsou alespoň dva, jeden s čistou a druhý se špinavou vodou. V prvním se žínka vymáchá jen ve vodě od nejhrubších nečistot, ve druhém je voda se šampónem, ve které se žínka propláchne od těch jemnějších.
Používání jiných prostředků místo autošamponu
Jarem, Bangem, Cilitem či jinými čistícími prostředky to jde snadno a rychle. Jenže tyto prostředky jsou natolik agresivní, že odstraní z karoserie třeba i starý vosk, což asi nechceme.
Umývání karoserie rozpálené na ostrém slunci
Oplachování studenou vodu škodí laku. Rychlá změna teploty a náhlé ochlazení karoserie zkracuje životnost lakovaného povrchu.
Umývání auta s prsteny či hodinkami na rukách
Prsteny, hodinky, náramky či jiné podobné věci na svých rukou už ani nevnímáme. Proto je dobré před mytím auta na to myslet a sundat je z rukou. Škrábanec například od kovového pásku hodinek nebo od prstenu se těžko odstraňuje.
Čištění kol a auta jednou žínkou
Zejména přední kola bývají černá od brzdění a na kolech to zanechává pevné mikroskopické částice. Proto je vhodné používat jednu žínku na karoserii a druhou na kola.
Samovolné schnutí
Někdy je i v pitné vodě tolik minerálů, že jsou zaschlé kapky vidět i pouhým okem hned, jindy zanechají fleky viditelné jen pod určitým úhlem. V každém případě je lepší vozidlo po umytí do sucha utřít jemným hadrem.