Samozřejmě záleží na věku dětí, ale vždy je důležité se připravit na cestu včas a neřešit vše až na poslední chvíli. Na prvním místě je vždy bezpečnost, a proto je dobré před odjezdem zkontrolovat auto včetně nahuštění pneumatik a jiných zdánlivých maličkostí. Dalším věcí jsou doklady, zaplacené zákonné i havarijní pojištění, cestovní pojištění a příslušná telefonní čísla pro případ nehody. Děti musí mít správně upevněné autosedačky.
Jak plánovat
Nepřehánějte to s itinerářem, protože děti toho tolik nevydrží. V časovém harmonogramu počítejte s častými zastávkami, abyste neměli pocit, že máte velké zpoždění a musíte spěchat. Pokud umožníte dětem, aby se při dlouhé cestě každé 2-3 hodiny proběhly, protáhly a vykřičely, budou snášet cestu s úsměvem. Cestujete-li v zimě, můžete využít zastávky u pumpy či motorestu a celá rodina se proběhnout, pochopitelně pokud není náledí.
Rozdělte si úkoly
Muž by se měl starat o auto, řízení a celou trasu si předem promyslet. Žena se stará o občerstvení, ví, co kde je uloženo a také se může bavit s dětmi. K jejich zabavení je dobré vzít s sebou nějakou oblíbenou hru či malování. Větší děti rády poslouchají hudbu se sluchátky na uších, což aspoň řidiče neruší. Před cestou je také dobré si ujasnit, kde bude „koš“ na odpadky třeba v podobě igelitového sáčku, kde lahev s čistou vodou na umytí rukou nebo zadečku mrňat, kde budou hračky, cédéčka, věci na převlečení, kdyby se malé dítě pozvracelo atd.
Cestu řešte s dětmi
Vysvětlete jim kam a proč se jede, jaké chování se v autě očekává, kdy a kde se bude stavět. Dbejte, aby se děti vhodně zabavily a třeba si společně zazpívejte. Řešte jen příjemné věci a vyprávějte dětem třeba o svém cestování v mládí. Také je upozorněte na zajímavosti, které mohou po cestě shlédnout. Osvědčují se také slovní hry nebo počítání aut v určité barvě.