Šperky s drahokamem představují luxus

Doporučujeme

Drahokam se řadí mezi minerály, které jsou ceněné pro své výjimečné vlastnosti. Velmi často se používá pro výrobu luxusních šperků sloužících pro reprezentaci.

Jaké drahokamy se těší oblibě?

Téměř nejtvrdší známý minerál je diamant. Velmi často se vyskytuje bezbarvý nebo v barvě světle žluté. Mezi místa jeho výskytu patří oblasti JAR, střední Afriky, Sibiře nebo Brazílie. Do šperků se velmi často používají drahokamové odrůdy korundu. Patří mezi ně safír nebo rubín.

Safír má nejčastěji barvu modrou. Levnější varianty pak mají barvu oranžovou nebo žlutou. Vyskytuje se na Barmě nebo Srí Lance. Rubín se vyskytuje v barvě červené a ceněné jsou nejvíce kousky pocházející z Barmy a Srí Lanky. Další naleziště se nacházejí v Africe, Vietnamu, Thajsku nebo v Kambodži.

Různé druhy opracování

Drahokamy se opracovávají různými způsoby:

  • Štípání – provádí se podle krystalické mřížky.
  • Leštění a tvarování – může být prováděno ručně nebo strojově. Tradiční je tromolování v koženém sáčku – otloukání kamenů o sebe.
  • Broušení do symetrických tvarů – většinou mají plošky a hrany. Jednotlivé brusy mají názvy podle tvarů. Můžeme se tak setkat třeba s kapkou, routou nebo ovískem.
  • Řezání – využívá se v v případě, že má drahokam velký formát.
  • Rytí – většinou se jedná o reliéfy, symboly nebo písmena. Tento způsob opracování se používá při výrobě šperků, především pečetních prstenů.

E-shop MAGIE PŘÍRODY

Zde naleznete některé výše zmiňované kameny a produkty z nich vyrobené. E-shop však nabízí minerálů mnohem více. Mezi oblíbené patří také ametyst, křišťál nebo růženín. Tyto minerály se také používají pro výrobu šperků – náramků, náušnic nebo přívěsků.

Ametyst má zbarvení fialové, růženín je jemně růžový a křišťál bývá nejčastěji průhledný. V minulosti se někdy využíval jako náhrada drahého diamantu.