Jak si poradit se škrábanci na autě

Moto služby Tipy & rady

Není škrábanec jako škrábanec. Některé jsou třeba až na kov, jiné jsou viditelné jen při ostrém slunci. Škrábance kazí vzhled a celková dojem, ale také mohou negativně ovlivnit životnost materiálů a vést až ke korozi. Nikomu se nechce s každou oděrkou jezdit do servisu, proto všichni motoristé jistě uvítají radu, jak se škrábanců na autě zbavit svépomocí.

Drobné škrábance

Není-li poškození výrazné, stačí použít například odstraňovač škrábanců a pomocí utěrky z mikrovlákna jej rozetřít v daném místě. Další tipem je zubní pasta, která obsahuje jedlou sodu a není na gelové bázi. Velmi malé množství se bavlněným hadříkem rozetře malými krouživými pohyby pouze po škrábanci.

Větší poškození

Na vážnější poškození budete potřebovat sprej WD-40, což je univerzální mazivo, které změkčí nežádoucí barevné škrábance. Dále musíte použít houbičku s brusnou vrstvou. Na vyleštění je vhodné použít směs vody se saponátem na mytí nádobí a k ochraně opraveného místa poslouží vrstvička autovosku.

 

Co ještě lze doporučit?

Nejjednodušší způsob opravy mírně poškrábaného auta je použití retušovacích tužek a fixů prodávaných v motoristických prodejnách. Další variantou je brusná pasta, která je vhodná na hlubší a větší oděrky či vrypy. Na trhu jsou různé druhy past jak barevných, tak universálních, které jsou bezbarvé. Pasta se nanese na poškozený lak a rozetře flanelovou látkou. Postup lze opakovat až do dosažení kýženého výsledku. Brusnou pastu nepoužívejte na slunci, neboť by mohla poškodit i okolí poškrábaného místa.

Zbroušení laku

Opravdu hluboké vrypy a škrábance je třeba přebrousit speciálními brusnými kotouči o různé hrubosti. Pokud nemáte s broušením zkušenosti, pak rozleštění laku raději přenechte odborníkům.