Nejdražší vydražené Lamborghini není žádným veteránem

Zajímavosti

Veneno je model od Lamborghini, který patří mezi nejvýznamnější a nejcennější skvosty italské automobilky. A nyní má další titul, vůbec nejdražšího vydraženého modelu.

Peníze chudých pro jednoho bohatého

Extrémní Veneno se představila v roce 2013 na ženevském autosalonu, kde oslavovalo padesátileté výročí automobilky. Limitovaná edice, která stála na základech Lamborghini Aventador nabízela upravenou V 12 o výkonu 552 kW.

Oficiálně vzniklo pouhých 12 kusů, a to devět otevřených roadsterů a tři kupé. Cena každého z modelů se pohybovala okolo 3,3 milionů eur, tedy přibližně 85 milionů korun. Jedná se o naprosto neuvěřitelnou částku za automobil, ovšem tato cena je teprve začátkem.

Díky tomu, že je vůz takovou raritou jeho cena jen roste. Důkazem je aukce, která nedávno proběhla ve Švýcarsku. V ní se dražilo 35 jedinečných supersportů, které byly zabaveny tamními úřady jedinému muži. Původním vlastníkem sbírky byl Teodoro Nguema Obiang, víceprezident afrického státu Rovníková Guinea, který je taktéž synem prezidenta.

Jeho iniciály se dokonce objevují i na kapotě vozu. Tento muž stál uprostřed kauzy, ve které se přišlo na to, že státní peníze své země používá k osobním účelům ve svém velmi nákladném životním stylu. Vyšetřování však nakonec bylo ukončeno dohodou, na základě které byl zproštěn obvinění výměnou za svou sbírku vozů.

Mezi automobily se objevily takové modely jako Koenisegg One: 1, který byl prodán za 109 milionů korun, LaFerrari prodané za 51 milionů korun a Aston Martin One prodaný za 36 milionů korun. Celekm se 25 vozů prodalo za neuvěřitelných 635 milionů korun, z nich nejvýraznější částkou přispělo právě Lamborghini Veneno vydražené za 196 milionů. Tím se stalo vůbec nejdražším vydraženým vozem v historii této italské značky.