Lotus opět pracuje na kole. Dočkáme se stejné revoluce jako posledně?

Novinky

Automobilka Lotus ve spolupráci se společností Hope Technology vyvíjí jízdní kolo, které má posouvat hranice toho, co je možné v tomto sektoru možné zkonstruovat.

Kolo posouvající hranice

Spolupráce byla zahájena s cílem prozkoumat nové způsoby posouvání hranic v oblasti designu a techniky jízdních kol. Jádrem spolupráce se má stát výzkum a vývoj týkající se analýzy dat a sdílení znalostí spolu s konstrukční činností, aerodynamikou a zpracování materiálů.

Lotus prozatím neprozradil o jaký typ kola se vlastně jedná. Samotné potvrzení práce na kole se stalo námět na řadu spekulací, z nichž se nejčastěji mluví o tom, že se výsledek stane kolem reprezentantů Velké Británie na olympijských hrách v Tokiu 2020.

Tato spekulace pramení z toho faktu, že Lotus kolo již vyvíjel i dříve. Stalo se tak začátkem devadesátých let minulého století. Chris Boardman na něm tehdy vybojoval v roce 1992 zlatou medaily ve stíhacím závodu na 4 tisíce metrů na Letních olympijských hrách v Barceloně.

Lotus Type 108, jak se kolo jmenovalo bylo dílem Mike Burrowse, který spolupracoval s Lotusem. V té době se jednalo o naprostou raritu, a to samé o něm můžeme říci i dnes. S váhou necelých 9 kilogramů se jedná o neuvěřitelnou technickou záležitost s monokokem z uhlíkových vláken.

Lotus Engineering na typ 108 navázal ještě Typem 110 s podobnou koncepcí rámu z uhlíkových vláken. Tento model byl určen pro Tour de France, čemuž odpovídala i geometrie kola a použití přesmykače a přehazovačky pro zajištění více rychlostí.